Sidebar

Image result for ‫مقاله غیرت دینی‬‎

گردآوری:حجت الاسلام محسن رمضانی 

 غیرت یعنی غیرناپذیری، غیرتمند آن کسی است که وجود غیر را در حیطه خصوصی خودنمیپذیرد.غیرت بهناموس، ”به وطن”، به ملک خصوصی و… بدین معنی است که صاحب این امور وجود غیر خودش را دراین منطقه بر نمی تابد.

بی غیرت کسی هست که حساسیتی در این امور از خود نشان نمی دهد. غیرت علی الاطلاق عالم از آن خدای متعال هست و هر یک از انبیا وامامان (صلوات الله علیهم اجمعین) پرتوی از حقیقت و غیرت خداوند تبارک وتعالی هستند. غیرت ریشه در سخنان سامی پیامبر واهل بیت دارد.

در کتاب(من لا یحضره الفقیه) باب غیرت شیخ صدوق (اعلی الله مقامه) روایتی از وجود مبارک پیامبر(ص) نقل کرد که فرمود:” کان ابراهیم ابی غیورا وانا اغیر منه وارغم الله انف من لا یغارمن المومنین” پدرم ابراهیم غیور بود و من از او غیورترم و خداوند دماغ کسی از اهل ایمان را که غیرت ندارد به خاک بمالد.
این نفرین پیغمبر(ص) درباره کسانی است که در درگاه خدا حریم خدا را حفظ نمی کنند و طبق اعتقاد ما که بر گرفته از روایات و آیات دین است نفرین پیغمبر(ص) مثل دعای او اثر وضعی بر جا می گذارد.
علامه طباطبایی (قدس الله نفسه الزکیه) درتفسیرگرانسنگ المیزان سوره نسا آیه ۷۵ بحثی را تحت عنوان غیرت آورده که آیا غیرت حق است یا باطل؟ و در ادامه بحث غیرت را ریشه در فطرت انسانها می داند و این غیرت فطری ریشه در غیرت الهی پیدا می کند.

اگرچه بحث دراین مباحث زیاد است که ما انواع غیرت مثل غیرت در دین غیرت در اعتقاد و امثالهم داریم اما چرا انسان بی غیرت می شود و دست به کارهای می زند که فطرت پاک خود را از بین می برد ریشه در خیلی از مسایل دارد. امام صادق (ع) یکی از عوامل بی غیرتی را در روایتی زیبا چنین بیان کردند:«اگر در یک خانه ای را زدند و رقصیدند و افرادی را دور هم جمع کردند صاحبخانه دیگر تعصب وغیرتش را از دست می دهد.»

امام در این روایت رقصیدن وگوش دادن به آلات غنا را عامل بی غیرتی انسان معرفی می کند یعنی ریشه همه گناهان گوش دادن به غناست ودر روایتی دیگر به همین مضمون است فرمود:”اگر در خانه ای چهل روز نوازندگی کردند شیطان در روح صاحبخانه اثر میگذارد که دیگر غیرت به خرج نمی دهد.”
آری غیرت الهی بر دو پایه ی، شعله وشعاراستوار است: شعله ی غیرت او آتش جهنم است واین آتش سرا پای وجود افراد بی غیرت را می گیرد یعنی آنهایی که حرمت حریم الهی را حفظ نمی کنند. متاسفانه امروز جامعه ما دچار یک نوع فرهنگ کاذب شده است که ریشه در فرهنگ غرب دارد مقام معظم رهبری در دهه ۷۰ از آن به عنوان شبیه خون فرهنگی یاد کردند. نمونه این شبیه خون را در عروسی های امروز در جامعه مشاهده می کنیم، چه زیباست سخن امام معصوم(ع) :” خانه ای که در آن غنا باشد از مرگ ومصیبت دردناک درامان نیست دعا درآن خانه به اجابت نمیرسد وفرشتگان وارد آن خانه نمی شوند.” اینها غیرت دینی ما است که باید به عنوان یکی از انواع سبک زندگی سرلوحه برنامه هر روز ما باشد تا دچار آتش جهنم الهی نشویم .

اما شعار غیرت الهی کلمه طیبه ” لااله الاالله” است، این شعار ریشه درغیرت انقلابی ما دارد. ایام مصادف است با دهه مبارک فجر و بارور شدن نهال انقلاب با غیرت جوانانی که غیرت خود را از قوه به فعل رساندند گوش به فرمان غیور مرد قرن حاضر امام امت دادند با ذکر زیبای ” لااله الاالله” و با سر دادن این شعار غیرت الهی کاخ استبداد را سرنگون کردند، وحال تکلیف ما با این شعار غیرت الهی در مقابل مستکبران زورگو چیست؟
فراموش نمی کنم از شخصیت عزیزی که سالهاست تفسیرقرآن می گوید شنیدم و خواندم وقتی سلمان رشدی ملعون کتاب آیات شیطانی را درتمسخر قرآن نوشت امام خمینی (ره) فتوای قتل ایشان را صادر کرد. یکی از اعضای سیاست خارجه ایران به امام(ره) عرض کرد این فتوای شما با اصول دیپلماسی و موازین بین المللی سازگار نیست امام (ره) فرمود: به درک که سازگار نیست آبروی رسول الله(ص) رفت.هر چه می خواهد به هم بخورد.ای کاش خودم جوان بودم میرفتم او را میکشتم. توخود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
این غیرت دینی و انقلابی امام(ره) بود که بر اصول خود پافشاری کرد یک موی سر کوخ نشینان را به کاخ نشینان عالم نداد وکلمه طیبه ” لااله الاالله” را در عالم برافراشت وانقلابی را به وجود آورد انشاالله تحت زعامت خلف صالحش امام خامنه ای (ادام الله ظله علی رئوس المسلمین) به انقلاب جهانی امام زمان(عج) متصل خواهد شدِ.

                                                                                                      

                                                                                                                                    ومن الله التوفیق

                                                                                                                                    

                                                                         
 

نوشتن دیدگاه


حدیث

امام رضا (سلام الله علیه) : ما زارَني أحَدٌ مِن أولِيائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ. هيچ يك از دوستانم مرا با شناختِ حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود. وسائل الشيعة - ج 10 - ص 434. میزان الحکمة : ج5- ص125- ح8175

ورود کاربر

  1. مجلات قرآنی
  2. تدبر در کلام وحی
پژوهشهای قرآن و حدیث

پژوهشهای قرآن و حدیث

مجله پژوهش های قرآن و حدیث دارای رتبه علمی -...
قرآن وحدیث

قرآن وحدیث

اين نشريه از انتشارات انجمن علوم قرآن و حدیث...
فصلنامه پژوهش‌هاى قرآنى

فصلنامه پژوهش‌هاى قرآنى

فصلنامة «پژوهش‌هاى قرآنى» نشريه‌اى تخصصى در...
فصلنامه پیام جاویدان

فصلنامه پیام جاویدان

فصلنامه پیام جاویدان »پيام جاويدان» به صورت...
شناخت چهره واقعی منافقین

شناخت چهره واقعی منافقین

فی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَهُمُ اللَّهُ مَر...
اولی الامر کیست؟

اولی الامر کیست؟

سوره نساء آیه شریفه: ۵۹ أَطِیعُواْ اللّهَ وَ...
ماهیت واقعی مشرکین وکفار

ماهیت واقعی مشرکین وکفار

آیه ششم سوره مبارکه بقره: إِنَّ الَّذینَ کَف...
جانشینان پیامبر(ص)

جانشینان پیامبر(ص)

سوره نساء آیه شریفه: ۵۹ أَطِیعُواْ اللّهَ وَ...

پیوند ها