Sidebar

تلاشهاى گوناگون علمى مسلمانان، از جمله عوامل بسيار مهمى بود كه تمدن اسلامى را در مرتبه سرآمدى تمدنهاى روزگار نشاند. كنجكاوى علمى عادت معمول دانشمندان گشته بود و آنان را به كشف عجايب و ناشناخته‏ هاى دنيا وامى‏ داشت؛ كه نمونه‏هاى آن را مى‏توان در تلاش براى اندازه‏گيرى سطح كره زمين و فعاليتهاى دامنه‏ دار بخوبى مشاهده كرد. اخبار مندرج در قرآن و روايات درباره ملتهاى پيشين انگيزه‏اى بود كه افكار مسلمانان را به پيش مى‏راند و آنان را ترغيب مى‏ كرد تا به محيط پيرامون خود با ديد علمى بنگرند، سفر علمى و تحقيقاتى كنند و به منظور تكميل آثار علمى‏شان راهه اى دور و دراز را در پيش گيرند و رنج غربت را بر خويش هموار سازند.

مقدمه‏
جاى جاى دنياى اسلام شاهد حضور آثار هنر و معمارى است، آثارى كه هر چند در اجزايشان از فضاى بومى‏ شان تأثير پذيرفته‏ اند، اما روح حاكم بر آنها اسلامى است. زيرا اشتراك مذهبى مجال را بر اختلافهاى نژادى و سنن باستانى ملتها تنگ كرده و از اين رهگذر نه تنها علايق معنوى بلكه حتى آداب و رسوم كشورهاى گوناگون را در جهتى روشن و مشخص هدايت كرده است.
نكته شايان توجه اينكه در هنر اسلامى هر چند كه عبادتگاه ها به علت نيازهاى كاربردى شكل معمارى ويژه‏اى پيدا كرده ولى اصول تزيين آنها با ابنيه غير دينى تفاوتى نمى‏كند.
نكته ديگر اينكه چون از نظر اسلام مجسمه‏ سازى ممنوع است، فعاليت استادكاران اسلامى به معمارى، صنايع مستظرفه و خط محدود گشته است و الحق كه در اين حوزه‏ ها گوى سبقت ربوده ‏اند.

قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَايَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُولُوا الْأَلْبَابِ. (زمر: 9)
بگو آيا آنان كه مى‏دانند با آنان كه نمى‏ دانند برابرند؟ به راستى كه تنها خردمندان پند مى‏ پذيرند.

اطلبو العلم ولو بالصين.
دانش را بجوييد، اگرچه در چين باشد.
رسول خدا (ص)
اوج‏گيرى و شكوفايى دانش و فناورى در حوزه تمدن اسلامى علل گوناگونى داشت كه از جمله مى‏ت وان به داد و ستد علمى با ديگر تمدنها اشاره كرد. اين داد و ستد سازنده، كمك بزرگِ تمدن اسلامى به هدفهاى علم بود؛ كمكى كه هم موجب استوارى هر چه بيشتر پايه‏ هاى دانش در درون خود گرديد، و هم بر رونق و شكوفايى آن در سطح جهانى تأثيرى ماندگار بر جاى نهاد. تمدن اسلامى با انتقال دانشهاى هندى و ايرانى و يونانى به سراسر قلمرو خود، دانشمندان بزرگى را پرورش داد و آن علوم را چنان كه در خور روزگار خودش بود فربه ساخت و سپس با انتقال آن به سراسر جهان، به ويژه غرب مسيحى، آنان را وامدار خويش گردانيد.

«سرگذشت انسان از معبر تمدنها مى‏ گذرد» و «تمدنها در طول تاريخ در شكل دادن به هويت بشر گسترده‏ ترين نقش را داشته‏ اند.» امروزه تمدن به سند تاريخىِ فرهنگ ملل تبديل گشته و نزد آنان از اهميتى ويژه برخوردار است؛ و كم‏تر ملّتى را مى‏توان يافت كه نسبت به مواريث خود تعصب نورزد؛ زيبايى، و قدمتش را به رخ ديگر ملل نكشد و براى حفظ و نگهدارى آنها مبالغى هنگفت هزينه نكند.

حدیث

امام زمان حضرت مهدي -عجل الله تعالی فرجه الشریف- فرمودند: إِنّا غَیْرُ مُهْمِلینَ لِمُراعاتِكُمْ، وَلا ناسینَ لِذَكْرِكُمْ، وَلَوْلا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ الَّلأْواءُ وَاصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ ... ما در رسیدگى و سرپرستى شما كوتاهى و اهمال نكرده و یاد شما را از خاطر نبرده ایم كه اگر جز این بود، دشوارى ها و مصیبت ها بر شما فرود مى آمد و دشمنان، شما را ریشه كن مى نمودند ... احتجاج، ج2، ص323

ورود کاربر

  1. مجلات قرآنی
  2. تدبر در کلام وحی
پژوهشهای قرآن و حدیث

پژوهشهای قرآن و حدیث

مجله پژوهش های قرآن و حدیث دارای رتبه علمی -...
قرآن وحدیث

قرآن وحدیث

اين نشريه از انتشارات انجمن علوم قرآن و حدیث...
فصلنامه پژوهش‌هاى قرآنى

فصلنامه پژوهش‌هاى قرآنى

فصلنامة «پژوهش‌هاى قرآنى» نشريه‌اى تخصصى در...
فصلنامه پیام جاویدان

فصلنامه پیام جاویدان

فصلنامه پیام جاویدان »پيام جاويدان» به صورت...
شناخت چهره واقعی منافقین

شناخت چهره واقعی منافقین

فی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزادَهُمُ اللَّهُ مَر...
اولی الامر کیست؟

اولی الامر کیست؟

سوره نساء آیه شریفه: ۵۹ أَطِیعُواْ اللّهَ وَ...
ماهیت واقعی مشرکین وکفار

ماهیت واقعی مشرکین وکفار

آیه ششم سوره مبارکه بقره: إِنَّ الَّذینَ کَف...
جانشینان پیامبر(ص)

جانشینان پیامبر(ص)

سوره نساء آیه شریفه: ۵۹ أَطِیعُواْ اللّهَ وَ...

پیوند ها